SZYMON SKALSKI

- historia

Jedno z pierwszych zdjęć  Iskry w Dzienniku Batyckim - wielu z widniejących
tu zawodników juz są  dorosłymi  ludźmi. Niektórzy grają  w Arce, Bałtyku,  Lechii
a niektórzy tylko w pubach.

UKS ISKRA GDYNIA powstał w roku 2001 jako organizacja środowiskowa mająca za główny cel zagospodarowanie - poprzez sportowe zajęcia rekreacyjne - czasu wolnego grupie ok. 30 uczniów placówki edukacyjnej ZSO nr 4 w Gdyni - Obłużu.
Piłka nożna jako najbardziej nośna stała się dyscypliną wiodącą klubu pozwalając wielu chłopcom – lubiącym tę formę sportu – wyżyć się fizycznie i jednocześnie nauczyć się w zorganizowanej formie tych elementów tajników dyscypliny trenowanych w klubach, a które były dla nich niedostępne, bo:
- skala talentu nie pozwalała na wstąpienie do klubu wyczynowego
- klub wyczynowy miał siedzibę zbyt odległą od Gdyni – Zatorza (Obłuże, Pogórze, Oksywie, Babie Doły, Kosakowo)
- składki i koszty uczestnictwa w klubach wyczynowych były zbyt duże

W początkowej fazie ( po 6 miesiącach szkolenia) – w celu uatrakcyjnienia zajęć utworzono jedną drużynę chłopców z rocznika 89/90, która zaczęła występować w turniejach szkolnych i miejskich, a ponieważ efekty były zachęcające zgłoszono w/w zespół (poza tabelą) do ligi POZPN Gdańsk. Efekty sportowe i zainteresowanie młodych mieszkańców były nadspodziewanie duże, dlatego Zarząd „ISKRY” podjął wezwanie tworząc szersze struktury treningowe, z uwzględnieniem formacji wyczynowej (nie rezygnując z misji usportowienia wszystkich chętnych, bez względu na prezentowany poziom talentu sportowego).

Od początku nasz UKS organizował otwarte turnieje piłki nożnej, tak dla swych członków jak i dzieci/młodzieży z terenu tzw. „Zatorza” Gdyni (nie zrzeszonych w „Iskrze”) oraz klubowych reprezentacji innych UKS-ów czy Klubów.

Dzisiaj UKS „ISKRA” to czwarta siła w młodzieżowej piłce nożnej Gdyni (regularnie ćwiczy ok. 120 chłopców). Prowadzi (z sukcesami!) cztery drużyny ligowe startujące w regularnych rozgrywkach POZPN Gdańsk oraz rocznie w kilkunastu turniejach klubowych, miejskich, szkolnych. Organizujemy w ciągu roku kilka turniejów (w tym głównie dla nie zrzeszonych) mających już swą historię i tradycję kilkuletnią.

Od połowy 2004 roku oferta Klubu „ISKRA” została wzbogacona o działalność sekcji Judo, w której uczestniczy kilkunastu młodych adeptów tej trudnej sztuki walki. W przygotowaniu są jeszcze działania dwóch sekcji (sekcja piłki nożnej dziewcząt oraz chłopięca sekcja samoobrony i boksu).

Klub, oprócz działania w macierzystym terenie dzielnic północnych Gdyni, prowadzi filie zamiejscowe, w których wszyscy lubiący sport mogą swe pasje realizować tak w formie rekreacyjnej, jak i wyczynu dziecięco-młodzieżowego. Rozmach w działaniu i stały progres dobrych wyników sportowych nie byłby możliwy gdyby nie olbrzymie społeczne zaangażowanie trenerów i działaczy Klubu, a w szczególności pierwszego prezesa UKS-u, Pana Jerzego Fica – pomysłodawcy Klubu i aktualnego prezesa – Pana Jarosława Marka, który realizując przesłanie poprzednika w sposób twórczy je rozwinął, poszerzając skalę i pole działania sportowo – organizacyjnego, co stworzyło dzisiejszy obraz „ISKRY”.